Notowania akcji Nvidia, producenta procesorów graficznych, wykorzystywanych przez technologie AI, w ciągu roku się potroiły. Wartość rynkowa spółki przekroczyła właśnie 2 biliony dolarów. Jest wiele argumentów potwierdzających wyśmienitą kondycję i dobre prognozy dla spółki. A już „dostarczone” wyniki finansowe zdają się potwierdzać tę hurraoptymistyczną ocenę. Ale z drugiej strony obecne wskaźniki wyceny spółki są kosmiczne. Czy boom na akcje Nvidia to najbardziej fundamentalna hossa w historii?
Patrząc na wzrost ceny akcji Nvidia możemy się zastanawiać czy mamy już do czynienia z bańką spekulacyjną. Kurs akcji spółki tylko w tym roku wzrósł o ponad 55% (S&P500 poszedł w górę jedynie o 6,8%). W ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs Nvidia wzrósł o ponad 230% (S&P500 jedynie o 27%), a od dołka notowań z października 2022 r. Nvidia wzrosła już o ponad 600% (S&P500 jedynie o około 42%).
Nvidia to jeden z największych na świecie producentów procesorów graficznych, układów scalonych i kart graficznych, które generalnie umożliwiają przyspieszone przetwarzanie danych (accelerated computing), co wcześniej przydawało się głównie przy komputerach gamingowych, ale w obecnych czasach oznacza praktycznie nieograniczone zastosowania.
Firma oferuje pełną infrastrukturę obliczeniową w szczególności w skalowanych centrach danych. To właśnie ten segment działalności (data centers) jest odpowiedzialny za dzisiejszą hossę na rynku przyspieszonego przetwarzania danych i generatywnej sztucznej inteligencji.
Nvidia powstała w 1993 r. w Kalifornii. Dwa lata później firma zaprezentowała swój pierwszy produkt – układu NV1, który umożliwił wprowadzenie na rynek pierwszej gry 3D (Virtua Fighter od firmy Sega AM2). W 1997 r. Nvidia wprowadziła na rynek układ RIVIA 128 – pierwszy na świecie 128-bitowy procesor 3D. Duży przełom nastąpił w 1999 r., kiedy firma wynalazła procesor GPU (graphics processing unit), który zajął się przetwarzaniem grafiki 3D uwalniając od tego zadania główny procesor komputera.
W 2006 roku firma wprowadziła na rynek model programowania CUDA (Compute Unified Device Architecture). CUDA to rewolucyjna technologia umożliwiająca przetwarzanie równoległe na układach GPU, która będzie miała zastosowanie w wielu aplikacjach wymagających intensywnych obliczeń, w tym dzisiejszej sztucznej inteligencji.
Do dziś Nvidia na rozwój i badania wydała astronomiczną kwotę 24,3 mld dolarów (97 mld zł). Ale się opłaciło. Firma jest głównym, niemal monopolistycznym dostawcą pełnej infrastruktury obliczeniowej dla rynku sztucznej inteligencji i nie tylko. I odcina od tego sukcesu kupony.
Comments